Phone
Po - Pia
8:00 - 16:00

0902 213 190


Najlepšia prírodná kozmetika

Prírodná kozmetika - ktoré je pre vás tá najlepšia?

S narastajúcim záujmom o zdravší a prírodnejší spôsob života sa ľudia obracajú k prírodnej kozmetike, aby sa vyhli potenciálne škodlivým zložkám, ktoré sa nachádzajú v bežných kozmetických produktoch. Avšak, vzhľadom na to, že množstvo výrobcov označuje svoje produkty ako "prírodné" alebo "organické", môže byť ťažké rozhodnúť sa, ktoré produkty si zvoliť a ktorým výrobcom dôverovať.

Preto sme sa rozhodli pomôcť vám pri výbere najlepšej prírodnej kozmetiky pre vás, aby ste mohli mať na pamäti, na čo si dať pozor a aby ste si tak mohli byť istí, že používate produkty, ktoré sú naozaj prírodné a zdravé pre vaše telo aj pre životné prostredie.

Čo všetko by ste mali zohľadniť pri výbere prírodnej kozmetiky?  

V dnešnej dobe sa stáva čoraz populárnejším zvoliť si prírodnú kozmetiku ako alternatívu kozmetických produktov plných umelých zložiek a chemikálií. Avšak s toľkými značkami a výrobkami na trhu, môže byť pre bežného spotrebiteľa ťažké rozhodnúť sa, ktoré produkty si zvoliť a na čo si dať pozor pri výbere prírodnej kozmetiky.

Čítať viac: Top 8 značiek prírodnej kozmetiky pre vaše zdravie a krásu

Pre správny výber najlepšej prírodnej kozmetiky je preto potrebné zohľadniť niekoľko faktorov, ako sú zloženie, pôvod a certifikácia produktu, či vhodné alternatívy prírodnej kozmetiky pre rôzne typy pleti.

Zloženie prírodnej kozmetiky 

Samotný výraz "prírodná kozmetika" môže byť pre spotrebiteľov zavádzajúci, pretože nie všetky kozmetické výrobky s týmto označením sú v skutočnosti založené na prírodných zložkách. Skutočná prírodná kozmetika je vyrobená z prírodných olejov, voskov a iných zložiek, ktoré sa získavajú z kvalitných prírodných zdrojov.

Napríklad cukrové povrchovo aktívne látky, ktoré sa používajú na čistenie pokožky, sa vyrábajú z rastlinného cukru, kým etanol, potrebný pre deodoranty alebo parfumy, sa získava fermentáciou. 

Zatiaľ čo prírodná kozmetika stavia na prírodných zložkách šetrných pre naše telo, kozmetické výrobky, ktoré sú vyrábané zo syntetických zložiek, zvyčajne obsahujú škodlivé chemikálie ako parabény, toluén, oxybenzón, ftaláty a rôzne umelé vône. Tieto látky sa v našom tele hromadia a môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie, nakoľko niektoré z nich sú dokonca známe ako karcinogénne.

Okrem toho, syntetické výrobky sú škodlivé aj pre životné prostredie, pretože často obsahujú ťažké kovy ako hliník, ortuť, olovo, kadmium a arzén. Naproti tomu, najlepšia prírodná kozmetika, obsahujúca kvalitné prírodné zložky, je pre našu pokožku aj pre životné prostredie užitočná.

Prírodná kozmetika

Certifikácie prírodnej kozmetiky

Certifikácia prírodnej kozmetiky je proces, ktorý sa zaručuje, že vami zakúpený kozmetický produkt je vyrobený z prírodných a organických surovín a že bol vyrobený v súlade s určitými ekologickými a etickými štandardmi.

Certifikované prírodné kozmetické produkty zvyčajne zaručujú, že neobsahujú syntetické zložky, ako sú parabény, sulfáty a silikóny, a že neboli testované na zvieratách. Certifikácia prírodnej kozmetiky tiež môže zaručiť, že ide o produkt vyrobený s minimálnym vplyvom na životné prostredie.

Existuje viacero organizácií, ktoré sa zaoberajú certifikáciou prírodnej kozmetiky, ako napríklad ECOCERT, COSMOS, NATRUE alebo ICEA. Práve certifikátmi týchto organizácií sú chránené produkty niektorých našich výrobcov, ako sú Lavera, Naobay, Natura Siberica, či Organic Shop. Každá z týchto organizácií má vlastné kritériá a štandardy, ktoré musí produkt spĺňať, aby získal certifikát.

Pre lepší výber tej najlepšej prírodnej kozmetiky uvádzame základné informácie o jednotlivých organizáciách a ich kritéria pre poskytnutie svojho certifikátu:

ECOCERT

ECOCERT je francúzsky nezávislí certifikačný orgán udeľujúci ochrannú známku Ecocert, ktorá označuje prírodnú a organickú kozmetiku.

Ecocert - certifikát prírodnej kozmetiky

Tento certifikát zabezpečuje:

 • Produkty obsahujú minimálne 95 % prírodných zložiek
 • Ekologicky šetrné výrobné a spracovateľské procesy, rešpektujúce aj ľudské zdravie
 • Zodpovedné využívanie prírodných zdrojov
 • Neprítomnosť parabénov, fenoxyetanolov, parfumov, syntetických farbív a GMO (geneticky modifikované organizmy)
 • Recyklovateľné obaly

Organizácia ECOCERT rozlišuje podľa použitého množstva BIO surovín v produkte dva typy ochranných známok: Ecocert Organic Cosmetic a Ecocert Natural Cosmetic.

COSMOS

COSMOS-standard AISBL je nezávislá nezisková organizácia so sídlom v Bruseli, ktorá sa stala kľúčovým európskym hráčom v presadzovaní prírodnejšej a ekologickejšej kozmetiky. Organizácia udeľuje dva typy ochranných známok: COSMOS NATURAL a COSMOS ORGANIC.

COSMOS NATURAL

Ochranná známka COSMOS NATURAL zaručuje kozmetické produkty šetrné k životnému prostrediu, ktorých zloženie je založené na zložkách prírodného pôvodu.

Cosmos Natural - certifikát prírodnej kozmetiky

 • Žiadne prvky z petrochemického priemyslu (ako sú parabény, fenoxyetanol, syntetické vône a farbivá). Je povolený iba obmedzený zoznam schválených prísad a konzervačných látok, ktorý sa musí dodržiavať pre zaručenie konečnej kvality a stability produktov;
 • Žiadne rastlinné zložky získané z geneticky modifikovaných organizmov (GMO);
 • Výrobné a spracovateľské metódy, ktoré rešpektujú ľudské zdravie a životné prostredie;
 • Rešpektovanie biodiverzity a zodpovedné využívanie prírodných zdrojov;
 • Dodržiavanie zásad zelenej chémie s používaním produktov a procesov, ktoré obmedzujú používanie nebezpečných látok vo všetkých fázach;
 • Balené v recyklovateľnom obale.

COSMOS ORGANIC

Ochranná známka COSMOS ORGANIC zaručuje spotrebiteľom organické kozmetické výrobky, ktorých špecifikácie stanovujú, že:

 • 95 % rastlín vo vzorci je pestovaných organicky;
 • Zloženie obsahuje 20 % organických zložiek (10 % pre zmývateľné produkty).
Cosmos Organic- certifikát prírodnej kozmetiky

ICEA

ICEA je organizácia, ktorá kontroluje a certifikuje spoločnosti, ktoré sa zaoberajú produkciou prírodnej kozmetiky s ohľadom na ľudí a prírodu, rešpektujúc práva pracovníkov a spotrebiteľov.

ICEA - certifikát prírodnej kozmetiky

Pre udelenie ochrannej známky ICEA Eco Bio Cosmetics musia kontrolované spoločnosti spĺňať prísne etické, environmentálne a sociálne požiadavky:

 • Rastlinné zložky musia byť organické alebo voľne rastúce;
 • Spochybniteľné zložky obsiahnuté vo výrobku alebo jeho obale nie sú povolené;
 • Nerastlinné, potenciálne škodlivé, alergénne, dráždivé alebo potenciálne škodlivé látky nie sú povolené;
 • Vplyv na životné prostredie, napr. prostredníctvom nepotrebných obalov alebo recyklovateľných materiálov, sa musí minimalizovať;
 • Suroviny môžu byť len minimálne toxické a nemôžu mať žiadne nepredvídateľné účinky na spotrebiteľov;
 • Suroviny musia byť kompatibilné s pokožkou.

Pokiaľ teda túžite rozmaznávať svoje telo šetrným a predsa účinným spôsobom, bez použitia syntetických látok a chemikálií, certifikované produkty s overenými zdrojmi zloženia sú tou najlepšou voľbou.


Prírodné ingrediencie a ich vplyv na pokožku

S toľkými výrobkami starostlivosti o telo označenými ako „prírodné“ sa chcete uistiť, že si vyberiete skutočne prírodné zložky, ktoré sú pre vašu pokožku bezpečné a ktoré naozaj fungujú. 

Prirodzené zložky majú mnoho pozitívnych účinkov na našu pokožku. Jednou z hlavných výhod je, že sú väčšinou bezpečnejšie a menej dráždivé ako syntetické zložky, ktoré sa často používajú v bežnej kozmetike. To znamená, že prírodné zložky majú tendenciu byť šetrnejšie a je teda menej pravdepodobné, že spôsobia alergické reakcie alebo podráždenie vašej pokožky.

Okrem toho majú mnohé prírodné zložky mimoriadne prospešné účinky pre pokožku. Napríklad aloe vera má zvlhčujúce a upokojujúce vlastnosti, zatiaľ čo jojobový olej pomáha udržiavať pokožku hydratovanú a udržiava jej textúru. Ďalšie prírodné zložky, ako napríklad zelený čaj, med alebo kyselina hyalurónová, majú protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti akné a iným zápalovým problémom v súvislosti s pokožkou.

Prírodné zložky sú teda bezpečnejšie ako produkty plné syntetických látok a chemikálií a okrem toho majú aj mnoho pozitívnych účinkov na pokožku, vďaka čomu môžu byť lepšou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú zdravú a účinnú starostlivosť o pleť.

Typy prírodnej kozmetiky

Existuje množstvo typov prírodnej kozmetiky, ktoré sú zamerané na rôzne účely. Medzi najobľúbenejšie typy prírodnej kozmetiky patrí pleťová, dekoratívna, vlasová a telová kozmetika, ktoré sú stále viac a viac uprednostňované pred komerčnými kozmetickými produktami.

Prírodná pleťová kozmetika 

Prírodná pleťová kozmetika je vyrábaná z rastlinných zložiek, ako sú prírodné oleje a esenciálne oleje, bylinky a ovocie. Tieto zložky sú bohaté na vitamíny a antioxidanty, ktoré pomáhajú zlepšovať vzhľad a zdravie pleti a chránia ju pred škodlivými vonkajšími vplyvmi.

Prírodná pleťová kozmetika môže pomôcť pri riešení mnohých kožných problémov postihujúcich našu pleť, ako sú akné, suchá a citlivá pokožka, vrásky, či výrazné kruhy pod očami.

Prírodné zložky obsiahnuté v prírodnej kozmetike môžu pomôcť pri zlepšení vzhľadu a stavu pokožky, zlepšiť jej textúru a elasticitu a taktiež redukovať viditeľné príznaky starnutia.

Prírodná dekoratívna kozmetika

Dekoratívna prírodná kozmetika zahŕňa všetky druhy make-upu, ktoré sú vyrobené z prírodných zložiek. Tento druh kozmetiky má výhodu, že neobsahuje žiadne škodlivé látky a chemikálie, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie alebo alergické reakcie na pleti. Na rozdiel od konvenčnej dekoratívnej kozmetiky sa prírodná dekoratívna kozmetika vyrába z rastlinných zložiek.

V prírodnej kozmetike sa často používajú prírodné farbivá a pigmenty na zafarbenie očí, pier, tváre či vlasov. Takéto farby sú vyrábané z prírodných zložiek, ako je napríklad henna, či iné druhy rastlín. Okrem farebných zložiek obsahuje prírodná dekoratívna kozmetika aj mnohé hydratačné a ochranné zložky, ako sú napríklad extrakty z aloe vera, či kokosový olej, ktoré pomáhajú pri udržiavaní zdravej a hydratovanej pleti. 

Natura Siberica Anti-OX Divoká Čučoriedka - Hmlisté hydratačné tonikum na tvár 100 ml

Natura Siberica Anti-OX Divoká Čučoriedka - Hmlisté hydratačné tonikum na tvár 100 ml

Prírodná vlasová kozmetika

Prírodná vlasová kozmetika sa vyrába z prírodných zložiek, ktoré pomáhajú zlepšovať zdravie a vzhľad vlasov. Tento druh prírodnej kozmetiky zahŕňa šampóny, kondicionéry, masky a balzami, či oleje a séra na vlasy.

Prírodná vlasová kozmetika sa vyrába z rastlinných zložiek, ako je kokosový olej, aloe vera, jojobový olej, mätový olej, či arganový olej. Tieto zložky pomáhajú vlasy hydratovať, redukovať ich mastnotu a lupiny, pričom posilňujú aj vlasovú štruktúru. Výsledkom je zdravší a lesklejší vzhľad vlasov.

Prírodná telová kozmetika 

Telová prírodná kozmetika je určená na starostlivosť o pokožku a jej ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Existuje mnoho druhov telovej kozmetiky, ktoré sa používajú na rôzne účely, ako sú telové krémy, mlieka, telové maslá, oleje a séra. Vďaka prírodným zložkám, ktoré sa v prírodnej telovej kozmetike používajú, je udržateľnejšia a bezpečnejšia pre telo i životné prostredie. Prírodné zložky v telovej prírodnej kozmetike zahŕňajú rastlinné extrakty, éterické oleje, vitamíny, minerály a iné prírodné zložky.

Príroda

Prírodná kozmetika pre rôzne typy pleti

Nájsť vhodné produkty na starostlivosť o tvár pre váš konkrétny typ pleti vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Ak prvý prírodný produkt, ktorý vyskúšate, neosvedčí, neznamená to, že prírodná kozmetika nie je pre vás vhodná. Znamená to, že ste nenatrafili na ten správny produkt. Práve v individuálnom prístupe k vášmu typu pleti môžete nájsť pomoc pri hľadaní správnych produktov.

Prírodná kozmetika pre normálnu pleť

Pokiaľ máte normálnu pleť znamená to, že nemáte sklon k príliš mastnej ani príliš suchej pleti, a teda vaša pleť netrpí začervenaním, prejavmi alergických reakcií, vyrážkami, šupinatosťou, či upchatými pórmi.  

Základná rutina pre tento typ pleti zahŕňa dôkladné čistenie každú noc, napríklad pomocou čistiaceho pleťového mlieka. Dôležité je pleť udržiavať hydratovanú, čo môžete dosiahnuť napríklad hydratačným gélom. Venujte tiež pozornosť ochrane svojej pleti pred slnkom, napríklad použitím opaľovacieho krému

Pravidelné používanie prírodných čistiacich pleťových gélov, peelingov a pleťových masiek  prispieva k správnej obnove buniek vašej pleti a umožňuje produktom preniknúť hlbšie a pôsobiť účinnejšie.

Pozrite si produkty v kategórii: Prírodná kozmetika na zmiešanú pleť

TOPVET Hyaluronové sérum 25ml


TOPVET Hyaluronové sérum 25ml

Prírodná kozmetika pre mastnú a citlivú pleť

Ak je vaša pokožka mastná alebo máte akné, znamená to, že vaše mazové žľazy sú nadmerne aktívne a maz sa zachytáva v póroch, kde sa infikuje a zapáli. Ako pri každom zdravotnom probléme, musíte začať od koreňa problému a teda riešiť stravu, hladinu stresu a hormóny so svojím svojim lekárom. Po odbornej konzultácií so svojim lekárom môžete prejsť k výberu prírodnej kozmetiky, ktorá podporí riešenie problémov vašej pleti.

Pri ošetrovaní mastnej a citlivej pleti treba dbať na šetrnosť používaných produktov, aby príliš vašu pleť nevysušovali a tak nedávali signály vašim pórom, ktoré by následne ako obranu proti vysušovaniu mohli začať produkovať ešte väčšie množstvo mazu. Vhodnou alternatívou preto môžu byť produkty obsahujúce vyvážené prírodné oleje, ako sú pleťové masky či krémy.

Natura Siberica Rakytník C-Berrica - Vitamin C - Ľahký tónujúci krém na tvár 50 ml

Natura Siberica Rakytník C-Berrica - Vitamin C - Ľahký tónujúci krém na tvár 50 ml

Prírodná kozmetika pre suchú a dehydratovanú pleť

Koža môže byť suchá alebo dehydrovaná z rôznych dôvodov, od stravy cez poškodenie slnkom až po zmeny súvisiace s vekom. Riešenie pre suchú a dehydratovanú pleť je dôsledná a pravidelná hydratácia. Pre správnu hydratáciu svojej pleti používajte produkty bohaté na rastlinné a esenciálne oleje, ako sú šípkový olej, arganový olej, či jojobový olej

Pozrite si produkty v kategórii: Prírodná kozmetika na suchú pleť

Záver

Prírodná kozmetika je tou najlepšou voľbou pre vaše zdravie a krásu. Okrem mnohých benefitov pre vaše telo ponúka aj šetrný a udržateľný spôsob zaobchádzania k životnému prostrediu. Využite aj vy silu prírody vo svoj prospech použitím osvedčených produktov od zelenej kozmetiky.


Často kladené otázky


Je prírodná kozmetika vhodná pre deti ?

Detská pokožka od narodenia vyžaduje citlivý prístup, ktorý možno zabezpečiť práve vhodným výberom prírodnej kozmetiky pre deti. Prírodné zložky prírodnej kozmetiky šetrným spôsobom čistia a hydratujú detskú pokožku, pričom ju nedráždia a nezaťažujú, ako by to mohlo byť v prípade bežných kozmetických prípravkov.

Detské prípravky do kúpeľa sú tou správnou voľbou pre tých, ktorí túžia svojim deťom či bábätkám poskytnúť šetrnú a účinnú čistiacu starostlivosť pri každom kúpaní. 

Po kúpaní môžete siahnuť po šetrných prírodných detských produktoch na telo, ako sú rôzne krémy a telové mlieka, ktoré pomôžu detskú pokožku zjemniť a vhodným spôsobom vyživiť.

Je prírodná kozmetika účinná proti akné ?

Prírodná kozmetika sa vyznačuje svojou šetrnosťou a kvalitnými prírodnými zložkami, ktoré dokážu účinné bojovať s mnohými kožnými problémami. 

V boji proti akné zohráva dôležitú úlohu čistenie a hydratácia pleti. Prírodná kozmetika proti akné ponúka šetrný spôsob zaobchádzania s pleťou a účinne zabraňuje tvorbe nadbytočného mazu a následnej tvorbe akné vďaka prírodným zložkám, ako sú zinok, panthenol a prírodné oleje, ktoré zanechajú pleť čistú a hydratovanú bez podráždenia a zbytočného vysušovania. 

Aký je vplyv prírodných kozmetických produktov na životné prostredie v porovnaní s konvenčnými produktmi ?

V konvenčnej kozmetike sa často používajú mnohé prísady na báze ropy, ako sú samotná ropa, hliník alebo olovo, ktoré sa musia ťažiť v rozsiahlych množstvách. Takáto ťažba ohrozuje pôdu a predstavuje riziko pre životné prostredie. 

Na rozdiel od petrochemických látok sa prírodné a organické látky zvyčajne získavajú z pestovania rastlín, bylín a kvetov, ktoré predstavujú ekologickejší a udržateľnejší spôsob zaobchádzania so životným prostredím.

Zdroje:

https://www.cosmos-standard.org/en/

https://www.ecocert.com/en/certification

https://icea.bio/en/certifications/non-food/organic-and-eco-friendly-cosmetics-and-cleaners/eco-bio-cosmetics-and-natural-cosmetics/

https://www.trvst.world/sustainable-living/natural-skin-care-ingredients/

https://www.mindbodygreen.com/articles/best-organic-skin-care-and-organic-face-care

https://teampac.com/cosmetics/

https://www.canr.msu.edu/news/cosmetics-natural-organic-conventional

https://natrue.org/our-standard/natrue-criteria-2/

 • Apr 01, 2023
 • Comments: 0
Comments: 0

No comments

Leave a Reply

Your email address cannot be published. Required fields are marked*

Category